ВСП «Харківський фаховий коледж харчової промисловості ДБТУ»

ІСТОРІЇ МУЗЕЮ

Музей історії коледжу було створено у 1980 році до 50-річного ювілею навчального закладу. Спочатку він розташовувався у одній кімнаті гуртожитку. Зараз музей знаходиться в навчальному корпусі коледжу. Він має загальну площу 86,1 м2, з них: перша експозиційна зала – 12,8 м2, друга – 43 м2, третя – 21,3 м2, фондове приміщення 9 м2. Загальний фонд музею – 526 експонатів, основний фонд – 485 експонатів, допоміжний – 41експонат.

Для створення музейного фонду був організований штаб зі збору матеріалів. Для пошуку потрібних документів використано обласний архів, фонди і запасники Харківського історичного музею. Пошукові групи студентів та викладачів вивчали документи, знімали їх копії, окремі документи були сфотографовані. На основі знайдених архівних документів зав’язалася переписка з випускниками навчального закладу, підприємствами, на яких працювали колишні студенти коледжу. Отримані листи, фотографії, документи, речі стали музейними експонатами. Сьогодні музей постійно поповнюється новими експонатами. При Раді студентського самоврядування коледжу працює комітет «Пошук», який займається пошуковою роботою: веде переписку з випускниками і підприємствами, на яких працюють колишні студенти коледжу, підтримують зв'язок з ветеранами праці коледжу тощо.

Під час підготовки до реекспозиції у 2005 році було вивчено літературу, джерела з історії коледжу, фондові колекції, відібрано попередній матеріал, визначено завдання на період будівництва експозиції, розроблена тематична структура та план, підготовлено експозиційний план, макет майбутньої експозиції. Подача матеріалу здійснювалася за проблемно-хронологічним принципом, що дозволив досить повно та історично вірно розкрити зміст експозиційного задуму. Наукова достовірність та художня інтерпретація мають тісне сполучення в експозиції. Експозиція естетично оформлена відповідно до сучасних вимог професійним художником Коваленко З.Ю. та силами педагогічного і студентського колективів. Таке оформлення забезпечує естетичну сторону сприйняття музейних експонатів, підсилюючи їх емоційний вплив.

Сьогодні музей має три експозиційні відділи:

І – «Історія коледжу в історії України»;

ІІ – «Етапи великого шляху (1930-1997рр.)»;

ІІІ – «Від історії до сьогодення (1997р. до сьогодні)».

У першому експозиційному відділі «Історія коледжу в історії України» представлені елементи українського побуту населення України 20-30 рр. 20ст. Це одяг, посуд, праски, рубель, качалка, прядка, ослони, імітована піч, домоткана доріжка, українські рушники. Перша зала – це стилізована українська оселя. У цьому відділі на окремій стіні є карта «Зв’язки технікуму з підприємствами харчової та переробної промисловості України», на якій відбито місця розподілу випускників на сучасному етапі.

Другий експозиційний відділ поділяється на 3 періоди у розвитку коледжу: перший – з 1930 року (рік створення технікуму) по 1941 рік (Україна в Другій світовій війні); другий – участь викладачів, випускників та студентів коледжу в Другій світовій війні; третій – відновлення роботи коледжу після війни та його діяльність до 1997 року. Серед експонатів цього експозиційного відділу фотокопія наказу про створення технікуму, фотографії будівель, в яких розташовувався технікум, директорів, які очолювали навчальний заклад, студентських колективів під час занять, практики, відпочинку. У експозиційних вітринах є оригінали студентських квитків, залікових книг, конспектів, листи, особисті речі (чорнильниці, партійні квитки, нагороди, окуляри, дипломи, трудові книжки, підручники). Багато викладачів, випускників та студентів коледжу з перших днів війни пішли на фронт. У спеціальних вітринах зберігаються їх особисті речі: військова форма, військові квитки, воєнні карти, компас, нагороди, солдатські листи, газети воєнного періоду зі статтями про їх подвиги. Серед експонатів післявоєнного періоду підручники, авторами яких є викладачі коледжу, грамоти, дипломи, особисті речі викладачів, які характеризують ту епоху (годинники, програвач, платівки, настільна лампа), спортивні кубки, фотографії, фотоальбоми випускників різних поколінь, подарунки до ювілеїв коледжу, альбоми «Ветерани праці технікуму», «Наші викладачі – випускники технікуму» «Наші випускники – знатні імена», Книга пошани, в якій вписані імена студентів, що закінчили коледж з червоним дипломом та інші. Тут можна побачити знамена, якими нагороджувався навчальний заклад за перемогу у соціалістичних змаганнях, які були атрибутами всіх свят та  урочистостей. Гордістю цього експозиційного відділу є карта «Місця працевлаштування випускників технікуму з 1930 по 1991 роки», де відтворена географія розподілу випускників по колишньому СРСР.

У третьому експозиційному відділі «Від історії до сьогодення» відтворений період, коли коледж став структурним підрозділом Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка і до наших днів. Умовно цю залу можна поділити на 5 напрямків: І – організаційний, ІІ – навчальна робота, ІІІ – методична робота, ІV – практика студентів, V – виховна робота. У вітринах і на стендах вміщені копії наказів про перейменування коледжу, ліцензії на освітню діяльність, фотографії керівного складу університету, коледжу, грамоти, дипломи.

У розділі «Навчальна робота» на стенді відображена структура навчального процесу, фотографії на навчальних заняттях, у лабораторіях, майстернях, у навчально-виробничому молочному цеху. У вітринах – сучасні студентські квитки, залікові книжки, курсові, дипломні роботи, навчальні плани, навчальні програми, за якими здійснює свою діяльність коледж.

У розділі «Методична робота» експонуються кращі методичні роботи викладачів, фото, дипломи учасників конкурсів «Вища школа Харківщини – кращі імена», обласних, міських науково-практичних конференцій, статті з газет, журналів про досягнення педагогів у навчально-виховній роботі.

У розділі «Практична робота» на стендах фотографії студентів на місцях технологічної та переддипломної практик, оригінали листів-подяк від керівників підприємств студентам за сумлінне ставлення до роботи під час практики, копії договорів з підприємствами про умови співпраці, перелік баз практик студентів. У вітринах – експонати технічної творчості, муляжі сирів різних сортів, що виробляються на підприємствах студентами під час практики, макети обладнання харчових підприємств. Тут також зібрані матеріали  про випускників коледжу, які зараз очолюють та займають керівні посади на підприємствах харчової та переробної промисловості.

У розділі «Виховна робота» відображені всі напрямки виховної роботи педагогічного колективу та студентів у позанавчальний час. Представлені структура студентського самоврядування, фотографії, грамоти, дипломи переможців різноманітних конкурсів, каталоги з фотографіями іменних стипендіатів Харківського міського голови «Юні обдарування Харкова», де вміщені портрети студентів коледжу Возної Ольги та Тихонова Володимира. У вітринах – футболки, в яких члени студентського самоврядування коледжу брали участь в акції по благоустрою м. Харкова до 350-річного ювілею, збірники статей учасників зльотів «Лідери АПК ХХІ століття», фотографії і нагороди кращих спортсменів коледжу – Перегудова Павла, чемпіона світу серед юніорів з армрестлінгу, Аблаєва Сельвера, чемпіона Європи з регбі, а також фотографії, які відображають проведення днів здоров’я і туристичних походів. У вітрині є альбом «Гуртожиток – наш дім», матеріали (фото, вирізки з газет, журналів, диски з піснями) про випускників коледжу, які прославили наш навчальний заклад досягненнями у музиці. Це Чернецький Олександр, лідер рок-групи «Разные люди» та Приступа Едуард, лідер групи «Танок на майдані Конго».

У центрі експозиційної зали можна побачити стилізоване дерево, що символізує   розвиток навчального закладу: від заснування у 1930 році відділення технології молока до відкриття у 1947 році механічного відділення, у 1959 році – заочного відділення, у 1998 році – холодильного відділення, у 2002 році – відділення технології хліба, у 2003 році – економічного відділення, у 2005 році – відділення технології м’яса. На спеціальному постаменті – альбоми про навчально-виховний процес у коледжі від ювілейного 2000 року до ювілейного 2020 року. Виготовлення таких альбомів відбувається щорічно. У таких альбомах відбита вся діяльність коледжу за рік: матеріально-технічна база, кадровий склад, навчальна, виховна, профорієнтаційна, методична робота тощо. Така форма роботи дає змогу проаналізувати діяльність коледжу в попередні роки, намітити плани на майбутнє. У центрі експозиційного відділу символіка коледжу: емблема та прапор Коледжу переробної та харчової промисловості ХНТУСГ. 

Робота над формуванням експозицій музею триває і буде тривати допоки існуватиме навчальний заклад.

Музей коледжу є своєрідним місточком часу між минулим, сьогоденням та майбутнім. Музей об’єднав минуле з його сьогоденням.  Тут студенти не тільки здобувають знання, але вчаться спостерігати, аналізувати і, що ще важливіше, захоплюватися.