ВСП «Харківський фаховий коледж харчової промисловості ДБТУ»

ПРОЕКТ РЕКОМЕНДАЦІЙ

XXІI обласної науково-практичної конференції педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти Харківської області «Сучасний стан фахової передвищої освіти Харківщини – проблеми, досягнення, шляхи розвитку» 28 лютого 2023 року

Освіта України з 24 лютого 2022 р. функціонує в нових воєнних реаліях, що зумовлені неспровокованою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України. Здійснено агресивний напад на життя, свободу та права громадян України.

У ході військових дій система освіти зазнала великих втрат: зруйновано інфраструктурні освітні об’єкти; серед студентів та викладачів є вбиті й поранені; велика частина населення була вимушена залишити свої домівки та рятуватись від війни – кордон України перетнуло понад 8 млн осіб.

Такі трагічні події стали потужним викликом для системи освіти України, спонукали освітян швидко створювати необхідні інституційно-правові умови, забезпечувати організаційну трансформацію освітнього процесу.

Мережа закладів фахової передвищої освіти Харківщини включає 43 заклади державної, комунальної та приватної форм власності, у тому числі 16 закладів державної форми власності, що фінансуються з обласного бюджету. 30 закладів фахової передвищої освіти зазнали пошкоджень, 1 заклад зруйновано. На сьогодні в Харківській області 6 закладів фахової передвищої освіти перебувають на деокупованих територіях, всі вони зазнали значних пошкоджень і є переміщеними закладами освіти.

Попри повномасштабне вторгнення, навчання в закладах фахової передвищої освіти області було організовано скрізь, де дозволяла безпекова ситуація. Забезпечено безперервність освітнього процесу, швидко налагоджено навчання у формі дистанційної освіти: студентська молодь Харківських ЗФПО, перебуваючи в Україні й різних країнах світу, продовжили навчатися за вітчизняними навчальними програмами.

Викликами для функціонування ЗФПО Харківської області в умовах воєнного стану стали проблеми пов’язані із забезпеченням якості освітнього процесу, збереження життя здобувачів освіти і викладачів, майна закладів освіти, забезпечення особливих умов навчання, у т. ч. для здобувачів, які перебувають у лавах ЗСУ чи ТрО, займаються волонтерською діяльністю.

Значною проблемою для ЗФПО стала також організація та забезпечення вступної кампанії 2022 року в умовах широкомасштабної військової агресії російської федерації. Для безпеки абітурієнтів подання документів та підтвердження місця навчання здійснювалося через Інтернет.

Заклади фахової передвищої освіти Харківської області керувалися рекомендаціями Міністерства освіти і науки України, Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної (військової) адміністрації щодо особливостей організації нового 2022/2023 н. р.

XXІI Обласну науково-практичну конференцію педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти організовано в рамках виконання рішення Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної (військової) адміністрації та Ради директорів закладів фахової передвищої освіти Харківської області.

Мета заходу – обговорення актуальних проблем фахової передвищої освіти в умовах воєнного стану, впровадження сучасних педагогічних технологій і їх застосування в кризових станах, забезпечення якості освіти з використанням потенціалу цифрових ресурсів, формування професійної майстерності та практичної підготовки майбутніх фахівців.

У роботі науково-практичної конференції брали участь понад 30 закладів фахової передвищої освіти Харківщини.

До електронного збірника матеріалів XXІI Обласної науково – практичної конференції увійшло 367 статей, авторами яких є директори закладів фахової передвищої освіти, науково-педагогічні працівники, викладачі, керівники практичної підготовки, фізичного виховання та практичні психологи.

Під час пленарного засідання в доповідях висвітлено стан, актуальні проблеми, досягнення, шляхи розвитку фахової передвищої освіти Харківщини в умовах воєнного стану, національно-патріотичне виховання, залучення до волонтерської діяльності здобувачів освіти.

У обговоренні доповідей виступили близько 20 осіб.

Ураховуючи ідеї та пропозиції, висловлені у доповідях, виступах та у загальному обговоренні було напрацьовано такі рекомендації:

1. Сфокусувати увагу учасників освітнього процесу на нормативних документах, що регулюють діяльність закладів фахової передвищої освіти на період дії воєнного стану в Україні та проводити освітню діяльність на цій законодавчій основі.

2. Розробити та впроваджувати оновлене методичне забезпечення для освітнього процесу з урахуванням особливостей його організації в умовах воєнного стану.

3. Сприяти удосконаленню професійного рівня педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти з метою надання якісних освітніх послуг здобувачам освіти шляхом навчання в магістратурі, аспірантурі закладів вищої освіти, стажування на підприємствах, участі у роботі обласних методичних об’єднань.

4. Продовжувати співпрацю учасників освітнього процесу закладів фахової передвищої освіти та закладів вищої освіти у проведенні дослідницької роботи, практичного навчання, участі у науково-практичних конференціях, олімпіадах, вебінарах та інших науково-методичних і виховних заходах.

5. Посилити контроль за якістю надання освітніх послуг викладачами та якістю засвоєних знань здобувачами освіти із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій та медіа-ресурсного забезпечення.

6. Використовувати сучасні онлайн інструментарії у професійній діяльності викладачів і керівників закладів освіти.

7. Забезпечити особливі умови навчання, а саме встановлення індивідуального графіка навчання, надання академічних відпусток тощо, для тих здобувачів освіти, які перебувають у лавах ЗСУ або в підрозділах територіальної оборони, займаються волонтерською діяльністю.

8. Розширити механізм пошуку баз виробничої практики для здобувачів фахової передвищої освіти шляхом посилення державно-приватного співробітництва під час воєнного стану та повоєнного відновлення економіки України, сприяти академічній мобільності учасників освітнього процесу для розв’язання цієї проблеми.

9. Продовжити впровадження дуальної форми здобуття освіти як рівноправного партнерства між закладами фахової передвищої освіти, роботодавцями і здобувачами освіти.

10. Вжити заходи зі сприяння працевлаштуванню випускників коледжів шляхом розширення співпраці з потенційними роботодавцями та обласним центром зайнятості.

11. Здійснювати заходи військово-патріотичного виховання здобувачів освіти, спрямовані на формування національної свідомості, активної громадянської позиції, почуття патріотизму, любові до свого народу, до України, відданості у служінні Батьківщині.

12. Продовжити роботу по виконанню Державної програми розвитку фізичної культури і спорту у закладах фахової передвищої освіти в умовах дистанційного навчання та під час дії воєнного стану.

13. Сприяти підтримці психологічного здоров’я учасників освітнього процесу шляхом впровадження програм надання психологічної реабілітації, адаптації та підтримки; залучати практичних психологів до психологічної допомоги студентам і викладачам, які постраждали під час військової агресії російської федерації.

14. Удосконалити механізм співпраці органів студентського самоврядування закладів фахової передвищої освіти та молодіжних організацій області, сприяти участі студентства у процесах прийняття рішень щодо залучення молоді до суспільно-політичної і громадської діяльності, захисту її прав та удосконалення нормативно-правового регулювання діяльності органів студентського самоврядування закладів фахової передвищої освіти.

15. Продовжити співпрацю з закладами повної загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти та підприємствами галузі для організації профорієнтаційної роботи в умовах воєнного стану.

16. Створювати багатоканальне фінансування освіти за фахом, розширити надання додаткових платних освітніх послуг, як внутрішнього ресурсу для фінансування закладів освіти в умовах обмеженого фінансування через зменшення обсягів бюджетних видатків у зв’язку з руйнацією економіки.

17. Забезпечити розроблення програми повоєнного відновлення пошкодженої та зруйнованої інфраструктури, приміщень, матеріально-технічної бази коледжів Харкова та Харківської області.

Прийнято учасниками XXІI Обласної науково-практичної конференції педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти Харківської області 28 лютого 2023 року.


Посилання на програму: https://vspkhp.com.ua/files/Programa.pdf