ПОЛОЖЕННЯ
про музей історії
Відокремленого структурного підрозділу
«Харківський фаховий коледж харчової промисловості
Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка»
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Музей історії Відокремленого структурного підрозділу «Харківський фаховий коледж харчової промисловості Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка» (далі – Музей) є осередком освіти і виховання, який сприяє формуванню у студентської молоді національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, обраній професії, забезпеченню духовної єдності поколінь і призначений для вивчення, збереження та використання пам’яток природи, матеріальної і духовної культури, ознайомлення з етапами розвитку коледжу.
1.2. Музей створений для вивчення, збереження, використання та популяризації музейних предметів та музейних колекцій з науковою та освітньою метою. Музей є важливим засобом освітньої діяльності, формування всебічно освіченої особистості, виховання патріотів українського народу.
1.3 Це Положення визначає порядок діяльності та обліку Музею.
1.4. Музей у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про музеї та музейну справу» (29.06.1995, № 249/95-ВР, зі змінами та доповненнями), «Про фахову передвищу освіту» (06.06.2019 р. № 2745-VIII, зі змінами), «Про вищу освіту» (01.07.2014 р. № 1556-VII, зі змінами та доповненнями), «Положенням про музейний фонд України» (20.07.2000 р.№ 1147, в редакції від 24.04.2014 р. №113), актами Президента України і Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури України з питань діяльності музеїв, Статутом Коледжу, цим Положенням.
1.5. Музеї, у фондах яких зберігаються музейні колекції та музейні предмети, що мають наукову, історичну, культурну, художню тощо цінність, беруться на облік відповідно до статті 19 Закону України «Про музеї та музейну справу».
1.6. Профіль музею – історичний.
1.7. Музей може співпрацювати з іншими закладами освіти, державними та громадськими організаціями, науковими установами.
II. ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ МУЗЕЮ
2.1. Основними завданнями музею є:
-
залучення студентської молоді до краєзнавчої, науково-дослідницької, художньо-естетичної та природоохоронної роботи;
-
формування в студентської молоді соціального досвіду на прикладах історичного минулого України;
-
вивчення, експонування та популяризація історико-культурних та природних надбань рідного краю, галузей харчової та переробної промисловості засобами навчальної, виховної та просвітницької роботи;
-
розширення і поглиблення загальноосвітньої та професійної підготовки студентської молоді засобами позааудиторної роботи;
-
надання допомоги педагогічному колективу коледжу у впровадженні активних форм роботи зі студентами;
-
залучення студентської молоді до формування, збереження та раціонального використання музейного фонду коледжу;
-
проведення культурно-просвітницької роботи серед студентської молоді.
2.2. Музей проводить дослідницьку роботу відповідно до профілю музею; систематично поповнює свої фонди матеріалами, віднайденими під час проведення туристських походів, екскурсій, використовує інші шляхи комплектування фондів, що не суперечать законодавству; здійснює облік музейних предметів, забезпечує їх збереження; створює, поповнює стаціонарні експозиції та виставки; організовує та бере участь у районних, міських, обласних, всеукраїнських заходах.
III. СТВОРЕННЯ ТА ЛІКВІДАЦІЯ МУЗЕЮ
3.1. Музей створено за ініціативи педагогічного, студентського колективів та батьківської громадськості. Створення музею витікає із зацікавленості учасників освітньо-виховного процесу, актуальності та доцільності його функціонування.
3.2. Рішення про підготовку концепції створення музею, збір музейних предметів та музейних колекцій, формування експозиції та фондів музею приймається керівником закладу та оформлюється наказом.
3.3 Наказ про відкриття музею видається директором коледжу за наявності:
-
тематико-експозиційного плану музею;
-
фонду музейних предметів, зібраних і зареєстрованих в інвентарній книзі;
-
експозиції відповідного змісту;
-
окремого приміщення та обладнання, яке забезпечує збереження, вивчення й експонування музейних колекцій та окремих музейних предметів;
-
архіву музейних предметів;
-
охорони музею, організованої в рамках охорони коледжу;
-
забезпечення пожежної безпеки в рамках протипожежної охорони коледжу;
-
розкладу роботи музею.
3.4. Діяльність музею припиняється за рішенням директора коледжу шляхом видання наказу про закриття музею.
IV. КЕРІВНИЦТВО МУЗЕЄМ
4.1. Загальне керівництво діяльністю Музею здійснює директор коледжу. Для безпосереднього керівництва Музеєм директор коледжу призначає керівника музею.
4.2. Директор коледжу:
-
вирішує питання розміщення музею та графіка його роботи;
-
затверджує план роботи музею;
-
сприяє організації та проведенню навчальних, виховних, методичних та інших заходів на базі музею;
-
призначає відповідального (завідувача музею, керівника музею, керівника гуртка) за роботу музею з числа педагогічних працівників або керівника музею на громадських засадах (за згодою);
-
приймає рішення щодо заохочення відповідального за роботу музею та членів Ради музею.
4.3. Відповідальний за роботу музею (завідувач музею, керівник музею, керівник гуртка):
-
організовує виконання плану роботи музею;
-
залучає до співпраці установи, заклади освіти, державні та громадські організації, підприємства тощо;
-
контролює ведення документації музею;
-
відповідає за ведення книги обліку надходжень, інвентарної книги та картотеки музейних предметів;
-
оформляє акти приймання та передавання музейних предметів;
-
подає керівнику закладу освіти пропозиції щодо заохочення активістів музейної роботи;
-
вирішує інші питання, пов’язані з діяльністю музею, у межах своєї компетенції.
4.4. Вищим громадським органом музею є Рада музею. Кількісний та персональний склад Ради музею визначається на зборах активу коледжу та складається зі студентів і педагогічних працівників, представників громадськості (за згодою).
4.5. Рада музею обирає голову, а також:
-
готує та подає на затвердження плани роботи;
-
заслуховує звіти про краєзнавчу, пошукову, фондову та науково-дослідницьку роботу в рамках діяльності музею;
-
вирішує питання включення до фондів музейних предметів історії, культури, природи, що надійшли в процесі пошукової роботи;
-
організовує підготовку громадських кадрів: екскурсоводів, лекторів тощо, а також організовує навчання активу;
-
встановлює зв’язки та організовує співпрацю з пошуковими загонами, гуртками, клубами та іншими творчими об’єднаннями як у коледжі, так і за його межами.
4.6. Голова Ради музею виконує такі функції:
-
бере участь у розподілі обов’язків між членами ради, у визначенні груп або секторів пошукової, фондової, експозиційної, просвітницької роботи тощо;
-
відповідає за ведення документації музею (книги обліку проведення екскурсій, навчальних занять, масових заходів, планів роботи груп чи секторів тощо);
-
вирішує інші питання, пов’язані з діяльністю музею, у межах своєї компетенції.
4.7. З метою удосконалення та координації роботи музеїв у районах, містах та областях можуть створюватись методичні об’єднання.
V. ОБЛІК І ЗБЕРЕЖЕННЯ МУЗЕЙНОГО ФОНДУ
5.1. Облік і збереження музейних предметів, що мають наукове, історичне, культурне, художнє значення, проводяться відповідно до Положення про Музейний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (від 20 липня 2000 року № 1147 , в редакції від 24.04.2014 р. №113), (далі - Положення про Музейний фонд України).
5.2. Зібраний матеріал складає фонди музею і обліковується в книзі обліку надходжень та інвентарній книзі, які прошиваються, скріплюються печаткою та завіряються підписом керівника закладу освіти.
5.3. Фонди музею поділяються на основні (музейні колекції, музейні предмети історії, культури та природи) і допоміжні (схеми, діаграми, копії, муляжі тощо).
5.4. У разі ліквідації закладу освіти, при якому діють музеї, а також у разі ліквідації музеїв їх музейні зібрання та колекції, окремі предмети музейного значення, придбані за кошти державного та місцевих бюджетів, передаються до відповідних профільних музеїв у порядку, передбаченому Положенням про Музейний фонд України.
Музейні предмети (у тому числі нагороди з цінних металів), яким загрожує знищення чи псування, можуть бути вилучені з музею відповідно до Положення про Музейний фонд України.
VI. ГОСПОДАРСЬКЕ УТРИМАННЯ І ФІНАНСУВАННЯ
6.1. Музей у своїй роботі використовує навчальне обладнання, кабінети та інше майно закладу освіти.
6.2. Витрати, пов’язані з пошуковою, фондовою та експозиційною роботою, придбанням інвентарю, обладнання, технічних засобів та оформлення музею, здійснюються за рахунок загальних асигнувань органів управління освітою, а також коштів, не заборонених законодавством України.
6.3 Керівник навчального закладу встановлює надбавки за керівництво музеєм за рахунок і в межах фонду заробітної плати.
Завідувачка музею Калич Л.Я.