ВСП «Харківський фаховий коледж харчової промисловості ДБТУ»

СІМ ДНІВ З ФІЛОСОФОМ

Любов виникає з любові;
коли хочу, щоб мене любили,
я сам перший люблю.

Г.С.Сковорода.

300 років тому Україна мала свого Сократа, Піфагора, Діогена та Лейбніца в одній особі! І це був Григорій Савич Сковорода! Дослідники життя та вчення філософа сходяться на тому, що Сковороді вдається залишатися близьким і сучасним для нових поколінь попри те, що вже змінилося кілька епох. За життя він не видав жодної книги. Натомість читачі його шукали самі, масово читали та цитували, переписували рукописи та пропагували їх.

З 3 по 9 грудня у коледжі пройшов тиждень "Сковорода- вчитель добра", присвячений нашому видатному земляку. Пошуково-дослідницькі відкриття маловідомих фактів з біографії просвітителя-гуманіста ,легенди про його неймовірні пригоди, віртуальні екскурсії стежками Сковороди у форматі ділових ігор ,творчі конкурси та вікторини, звісно, його філософські погляди - викликали справжній інтерес у наших здобувачів освіти. У своїх творах Григорій Савич стверджував, що гідність людини визначають не титули і багатство, а праця, порядність і чесність. Студенти із задоволенням слухали, декламували та ілюстрували твори відомого філософа. Викладачі і студенти обєднались спільною метою :"Читаємо – дізнаємось - перемагаємо"! На одній із зустрічей було поставлене проблемне питання студентам випускних курсів : чи вважають вони ідеї Сковороди не просто унікальними , а сучасними та актуальними? Розгорілась палка і цікава онлайн дискусія! Бо думки розійшлися. Одні стверджували, що за 300 років життя так змінилось, що жодна ідея не може залишатись актуальною. Інші заперечували, що геніальність Григорія Савича полягає зокрема в тому, що його думки та поради актуальні в будь-яку епоху! Адже він вчив:

- Бути щасливими. Він пропонував своїм учням спочатку розібратися, в чому полягає щастя саме для них, та потурбуватися про втілення власних бажань.

- Не боятися зробити власний вибір, навіть якщо він здивує інших (це мандрівний філософ доводив усім своїм життям).

- Розуміти, що кожна людина унікальна та наповнена власними талантами. Тож чи є сенс озиратися на інших? Краще йти власним шляхом!

- Обирати справу до душі. Адже лише коли людина займається тим, що їй цікаво, вона стає справді щасливою (так-так, це про сродну працю!).

- Завжди дбати і про душу, і про тіло.

- Шукати щастя в собі. Бо насправді тільки ми самі можемо змінити своє життя на краще. Неможливо стати щасливим за рахунок інших людей чи обставин. Всім колективом ми здіснили віртуальну екскурсію до Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди, що на Харківщині. Цей заклад культури був неймовірно популярним у мирний час : тут постійно було людно, сюди приїздили з усієї країни. Цьогоріч у музеї планували надзвичайно урочисто відсвяткувати 300-річчя з дня народження філософа. Але не судилося. У ніч із 6 на 7 травня 2022 року в музей влучила російська ракета, виникла пожежа. Вогонь швидко охопив усі приміщення, вони сильно постраждали. На щастя, найцінніші експонати заздалегідь вивезли в безпечне місце.

Але навіть у цій сумній історії знайшлося місце для дива: з-під попелу дістали статую Григорія Сковороди, яка стояла в одній із кімнат. Вона теж пошкоджена, але не настільки сильно, щоб її неможливо було реставрувати. Знаковим є ще й те, що під завалами, зруйнованого агресорами навчального корпусу Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, пам'ятник філософу залишився практично неушкодженим. Як символ стійкості та сили духу Харкова! Світ ловив його та знову не спіймав.