ВСП «Харківський фаховий коледж харчової промисловості ДБТУ»

14 ЖОВТНЯ – ДЕНЬ ЗАХИСНИКІВ І ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ

14 жовтня Україна відзначає День захисників і захисниць, згадуючи всіх, хто в різні часи обороняв та боронить нині наш суверенітет і територіальну цілісність незалежно від роду діяльності та статі.

Україна на державному рівні почала відзначати День захисника саме 14 жовтня у 2014 році. Щорічне державне свято було встановлене Указом Президента України «Про День захисника України» від 14 жовтня 2014-го № 806 на відзначення мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу.

День захисників і захисниць України нероздільно пов’язаний із розвитком українського війська та військових традицій. Сучасні воїни примножують їх, шанують військове побратимство і взаємовиручку, схиляють голови перед полеглими і віншують героїзм живих.

Історія цього свята має давню традицію. Покрову Пресвятої Богородиці відзначали козаки, за що свято отримало другу назву – Козацька Покрова. Українське військо 1917–1921 років зберігало козацькі військові традиції в назвах військових частин, структурі, прапорах, одностроях тощо. 14 жовтня 1942 року є символічним днем створення Української повстанської армії.

З 2021 року цей  пам’ятний день офіційно названий – День захисників та захисниць України, що нагадує нам, що оборона Батьківщини – це справа, яка не розділяє людей на статевою чи гендерною ознакою. Кілька десятків тисяч жінок взяло участь у захисті України в складі Збройних сил, а також інших військових та добровольчих формуваннях. Багато з них загинули, захищаючи рідну землю.

В історіях багатьох країн є війна за Незалежність. Зараз Україна веде свою війну за Незалежність –  російсько-українську війну. У цій війні, як і в багатьох попередніх, чоловіки та жінки стали пліч-о-пліч, щоб захистити власну свободу та Батьківщину.

Для українців сьогодні слова «захисник» і «захисниця» – не формальність чи красива фраза. Після 24 лютого 2022 року для всіх цивільних громадян України захист, який неймовірно дорогою ціною надають наші оборонці, – це те, що справді рятує від масових смерті, каліцтв, тортур, ув’язнень та переслідувань.

Нині, захисниками є не лише військовослужбовці, а й всі громадяни, які своєю сумлінною професійною і громадською діяльністю забезпечують економічний, гуманітарний, освітній й інформаційний захист держави. Ці люди стали мирними воїнами і надійними захисниками Батьківщини, а їхня діяльність – зразком самовідданості та патріотизму. 

Цього року вшановуємо сучасних Захисників і Захисниць України під гаслом «Боролись! Боремось! Поборемо!».

Згадаймо сьогодні чин усіх поколінь борців за волю України. Віддаймо шану всім загиблим. Виявімо повагу живим захисникам і захисницям!

У цей день хочеться просто подякувати всім Захисникам та Захисницям України за відданість своїй державі, за сміливість та відвагу, якими Ви здобуваєте перемогу.

Дізнатись більше про День захисників та захисниць України можна в інформаційних матеріалах, які підготували співробітники Українського інституту національної пам’яті за посиланнями:

https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/viyskovym/informaciyni-materialy-ukrayinskogo-instytutu-nacionalnoyi-pamyati-do-dnya-zahysnykiv-i-zahysnyc-ukrayiny-2021

https://uinp.gov.ua/pres-centr/novyny/uinp-rozpochynaye-informaciynu-kampaniyu-do-dnya-zahysnykiv-i-zahysnyc-ta-80-richchya-upa

https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/vchytelyam/metodychni-rekomendaciyi/golosy-borotby-informaciyni-materialy-do-80-richchya-ukrayinskoyi-povstanskoyi-armiyi-ta-dnya-zahysnykiv-i-zahysnyc-ukrayiny-2022