ВСП «Харківський фаховий коледж харчової промисловості ДБТУ»

8 ТРАВНЯ – ДЕНЬ МАТЕРІ

Щорічно у другу неділю травня в Україні офіційно відзначають свято, що присвячене одній з найрідніших людей у житті – Матері, День матері у 2022 році припадає на 8 травня. Це одне з самих зворушливих свят, тому що кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе в своїй душі єдиний і неповторний образ – образ своєї мами, яка все зрозуміє, простить, завжди пожаліє і буде самовіддано любити незважаючи ні на що.

У багатьох країнах свято відзначають вже не одне десятиліття, а в Україні – починаючи з 2000 року. У цей день прийнято вручати національні нагороди матерям-героїням.

У багатьох культурах останній весняний місяць – місяць Пречистої Діви Марії. До Матері Божої християни звертаються по медичну допомогу не рідше, ніж до Христа. Її просять про заступництво, моляться за здоров’я і благополуччя. Богородицю вважають покровителькою українського козацтва.

Традиція вшанування своїх матерів бере свій початок з Стародавньої Греції. Відомо, що греки віддавали данину поваги матері усіх богів – Геї. Римлянами була шанована богиня, матір усіх богів – Кібела, а кельти вважали головною матір’ю – Бріджит.

У XVII столітті у Великобританії з’явилося свято Материнська неділя, яку відзначали у другу неділю Великого посту. Всі, хто працював далеко від дому, могли від’їхати, щоб провести свято з мамою і подарувати їй фруктовий пиріг. Традиція існувала аж до XIX століття.

У багатьох країнах Середньовічної Європи з подачі католицької церкви 8 грудня святкували день Непорочного зачаття і вшановували Пресвяту Діву Марію, матір Ісуса Христа. Згодом його сприймали як День матері.

У США відзначати День матері в 1872 році запропонувала пацифістка Джулія Ворд, але її ініціатива не була підтримана громадськістю ні в США, ні в світі.

Через 35 років після Ворд з ідеєю вшановувати матерів виступила інша американка – Анна Джарвіс, в пам'ять про свою померлу матір. Жінка невпинно писала листи до державних установ, законодавчих органів і громадських діячів, і в 1910 році в штаті Вірджинія було вперше встановлено офіційне свято – День матері.

Ідею підхопили в інших штатах, і вже в 1914 році президент Вудро Вільсон підписав указ, в якому День матері став національним святом.

Після США офіційним це свято стало в 85 країнах, при цьому в половині з них дата святкування встановлена ​​як друга неділя травня.

Також День матері відзначають в інші дні року, наприклад в першу або останню неділю травня, в березні і квітні.

Ще на початку минулого століття День матері відзначала українська діаспора в Канаді. Традиція прижилася і у Львові в 20-х роках ХХ ст. Головний редактор журналу "Жіноча доля" Олена Кисілевська ініціювала там зустрічі матерів, концерти для них. Пізніше, за сприяння Союзу українок, традиція поширилася по всій території Західної України. З приходом радянської влади свято було заборонено.


ТРАДИЦІЇ СВЯТКУВАННЯ ДНЯ МАТЕРІ В СВІТІ

У США та Австралії День матері проходить по-особливому. Діти, які живуть з батьками, обов'язково готують мамі сніданок і приносять його в ліжко. Ті, хто далеко, – намагаються приїхати до мами на свято і привітати особисто.

У США прийнято приколювати до одягу гвоздику, при цьому колір квітки вибирається не випадково. Кольорова гвоздика свідчить про те, що мама у людини жива, а от біла квітка – спосіб вираження любові і поваги до покійної матусі.

Ця традиція існує також у багатьох країнах Європи. За популярністю серед американців День матері знаходиться на п’ятому місці після Дня святого Валентина, Дня батьків, Великодня і Різдва.

Поширена і в США традиція дарування материнського кільця. Жінці дарують кільце з камінцями, їх повинно бути стільки, скільки у неї дітей. Кільця можуть бути з дорогоцінних металів з натуральними каменями. За підрахунками маркетологів, останні роки в Америці відсоток продажів подібних ювелірних виробів до Дня матері збільшився в кілька разів.

В Австралії, крім мам, вітають всіх жінок, які мають відношення до виховання дітей.

У Німеччині Muttertag відзначали ще в середньовіччі. Національним святом День матері став в 30-х роках ХХ століття. На відміну від інших країн, німці дарують мамам не гвоздики, а троянди. Також важливо вибирати саме різнокольорові квіти, а не білі, що вважаються символом успіння. Квітів у букеті повинно бути 12, а ось на могилу німці несуть всього одну білу троянду. Мам обов’язково звільняють від домашньої роботи і відпускають на зустрічі з подругами.

У Фінляндії День матері дуже шанований, ця країна не раз була визнана найсприятливішою для материнства в Європі. У День матері, з 1919 року, прийнято вручати державний орден "Білої троянди". В останні роки цю нагороду отримують і матері, які виховують дітей-сиріт.

У другу неділю травня у Фінляндії піднімається державний прапор. Це офіційний вихідний. До речі, мамам у Фінляндії прийнято дарувати рослини в горщиках. Спеціально до свята фінські квітникарі вивели новий сорт троянд – День матері.

В Індії День матері – Ахой-аштамі відзначають наприкінці жовтня. У появи свята є своя легенда. Відповідно до неї, колись давно у індійської жінки було семеро синів. Одного разу мати випадково вбила маленького ведмежа, за що розплатилася смертю всіх своїх дітей. Убита горем жінка просила богиню Аштамі Бхагаваті оживити дітей, і її молитви були почуті. У День матері індійські жінки постять і моляться про благополуччя і здоров'я своїх нащадків.

В Японії – Хаха но хі, або День матері, святкують, як і більшість, – у другу неділю травня, починаючи з 1915 року. Діти дарують мамам кольорові гвоздики (тільки не білі), подарунки, а мами обов'язково виконують материнську пісню. Вона з'явилася в 1958 році. У пісні співається про домівку, про те, як мама в'язала дитині рукавиці, а отримавши їх десь на чужій землі, він отримає частинку материнського тепла.

Дуже весело проводять День матері на Кубі. Традиція святкування скоро відзначить столітній ювілей. У цей день на Острові свободи люди танцюють, влаштовують фестивалі, флористичні ярмарки. Обов'язково вручають мамі ексклюзивні листівки. За деякими підрахунками, щорічно до свята випускають близько мільйона вітальних листівок.

У Португалії, Іспанії, Угорщині, Литві, Румунії День матері відзначають в першу неділю травня, а у Франції – в останню.


Інформаційне повідомлення підготовлено за матеріалами сайтів:

https://ua.korrespondent.net/world/4224975-yak-vidznachauit-den-materi-v-yevropi-i-sviti-tradytsii-sviatkuvannia

https://www.unian.ua/lite/holidays/den-materi-2021-v-ukrajini-data-svyata-istoriya-ta-golovni-tradiciji-11410321.html

https://www.unian.ua/lite/holidays/den-materi-2020-ukrajina-data-istoriya-i-tradiciji-dnya-materi-10986821.html

http://kh.ukrstat.gov.ua/upload/infografika/Den_%D0%9Cateri-1.pdf

http://kh.ukrstat.gov.ua/download/press/2021/pres_Den%D0%9Cateri_21.pdf