ВСП «Харківський фаховий коледж харчової промисловості ДБТУ»

22 СІЧНЯ – ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

День Соборності України свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.

Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року.

Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День Соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99[1].

Цього дня прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт Злуки (об’єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об'єднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Ним стверджувалось об'єднання двох тодішніх держав, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців. Століттями розірваний український народ визволився з неволі і возз'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.

Проголошення злуки було призначено на 12:00 годину 22 січня 1919 року, тобто першу річницю проголошення четвертого універсалу про повну незалежність України.

22 січня було проголошено всенародним і державним святом. День видався погідний та гарний, з легким морозом. Київ був прикрашений національними синьо-жовтими прапорами, гербами. О 9:00 годині ранку в усіх церквах відправляли богослужіння.

Головні урочистості проголошення злуки проходили на Софійській площі. При вході з вулиці Володимирської на Софійську площу було зведено тріумфальну арку, прикрашену старовинними гербами. Рівно о 12:00 годині розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки. На масовому вічі посол Західноукраїнської Народної Республіки Л. Цегельський зачитав та передав грамоту Національної Ради «Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною» голові Директорії Володимиру Винниченку.

Член Директорії Федір Швець урочисто зачитав Універсал Директорії: «…Віднині во єдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу.»

Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім військовий парад під керівництвом полковника Івана Чмоли. Приймав парад полковник Євген Коновалець. 

Пам’ять про існування власної держави у 1917-1921 роках у наступні роки надихала українців на продовження визвольної боротьби.

У 71-у річницю Акта Злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центрально-Східній Європі масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель України. Понад мільйон людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Івано-Франківська через Львів до Києва. 31 рік тому ця подія стала провісником падіння СРСР і відновлення незалежної України. А традиція формувати 22 січня «ланцюг єдності» зберігається і сьогодні.

Наприкінці 2000-х р. почали відроджувати традицію створення «живих ланцюгів», що символізують єдність українського народу. В 2008 2011 роках у Києві такі «ланцюги» утворювали на мосту Патона. Таким чином символічно об'єднували правий та лівий береги Дніпра. 22 січня 2011 р. «живий ланцюг» утворено у понад 20 містах України.  Так, у Львові близько п'яти тисяч осіб утворили «живий ланцюг» від пам'ятника Тарасу Шевченку до пам'ятника Степану Бандері.

Акт Злуки став могутнім виявом волі українців до консолідації, свідченням їх самоідентифікації, становлення політичної нації. Це був реальний крок до об`єднання українських земель, який і сьогодні істотно впливає на національно-політичні процеси в Україні.

День Соборності України - це нагадування про те, що сила нашої держави в єдності українських земель. Ця дата є знаком споконвічної мрії українського народу про незалежну, соборну, національну державу.

До Дня Соборності України та 103-ої річниці проголошення Акта Злуки Український інститут національної пам’яті проводить інформаційну кампанію «В єдності сила». Інститут розповідатиме про передумови об’єднання українських земель та обставини реалізації ідеї національної єдності. Інформаційна кампанія має хештег:  #вЄдностіСила.

Тематичні матеріали до дня Соборності України Українського інституту національної пам’яті:

  • Настільна гра “Українська революція 1917-1921”: https://cutt.ly/FjIJhzV

  • Карткова гра “100 облич Української революції”: https://cutt.ly/gjIJzVw

  • Відеоісторія “Українська революція 1917-21 років. Як творилася держава”: https://cutt.ly/GjIJmtW

  • Аудіоальбом “Пісні Української революції”: https://cutt.ly/yjIJRSZ

  • Брошура “100 років боротьби: Українська революція 1917 - 1921”: https://cutt.ly/yjIJPIZ

  • Фотоісторія “Акт Злуки”: https://cutt.ly/HjIJFvX

  • Виставка “100 років боротьби: Українська революція 1917-1921”: https://cutt.ly/YjIJL6y

  • Виставка “СИМВОЛ ТВОЄЇ СВОБОДИ. 100 років Державного герба України”: https://cutt.ly/7jIJBp2

  • Інформаційні матеріали до 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки: https://cutt.ly/HjIJ8b3

20 січня 2021 року на вебсайті Державного архіву Харківської області у рубриці “Документальні виставки on-line” відкрито онлайн виставку документів “З історії українського державотворення (до 100 – річчя подій Української революції 1917 – 1921 рр.)”.

http://archives.kh.gov.ua/?page_id=20781

Інформаційне повідомлення підготовлено за матеріалами сайтів:

https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/zhurnalistam/informaciyni-materialy-do-dnya-sobornosti-ukrayiny-2021

Використані фотоматеріали з сайту:

https://mega.nz/folder/RwwWHCBB#tS4BkMEP5zy6YCJNz5wJpw

 

У читальному залі бібліотеки для студентів та викладачів представлено книжкову виставку «Україна – соборна, сильна, вільна…», присвячену цій даті. Всі бажаючі мають змогу доторкнутися до знаменних подій початку ХХ століття, переглянувши книжкову виставку та періодичні видання бібліотеки.