У ніч на 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції сталася найбільша техногенна катастрофа в історії людства, якій у Міжнародній шкалі ядерних подій присвоєно максимальний бал – 7.
Вибух стався через небезпечну комбінацію конструктивних недоліків реактора РБМК та помилок персоналу під час експерименту – спроба аварійної зупинки 4-го енергоблоку спричинила стрибок реактивності, що призвело до перегріву палива, парового вибуху та руйнування реактора. Пожежу намагалися загасити протягом 10 діб. Вихід радіонуклідів у повітря в ці дні можна порівняти з 30 бомбами, скинутими на Хіросіму у 1945 р.
Радіоактивне забруднення охопило територію приблизно у 200 тис. км2, з яких 52 тис. км2 – це були сільськогосподарські землі.
Понад 5 млн. людей отримали радіаційне опромінення. Близько 2300 українських міст, селищ і сіл з населенням понад 2,3 млн. людей виявилися забрудненими радіонуклідами. Щоб запобігти поширенню радіації на ЧАЕС, за 206 діб звели Укриття – це саркофаг з бетону та металу, розрахований на 30 років експлуатації. У 2013 році він почав руйнуватися. Нове Укриття висотою 109 м, це як будинок на 35 поверхів, і довжиною 160 м, розраховане на 100 років, було встановлене у 2016 р. Це перше і найбільше у світі пересувне Укриття.
14 лютого 2025 р. дрон рф пошкодив цей саркофаг, пробивши отвір діаметром приблизно 6 м і спричинивши пожежу.
Рівень радіації, на щастя, не змінився. Нині Україна здійснює роботи з відновлення з допомогою міжнародних партнерів.
У ліквідації наслідків аварії взяли участь понад 600 тис. людей. Сьогодні – 39 років потому, у коледжі проведено щорічну, вже традиційну зустріч, на яку запрошено Артьомова Миколу Прокоповича – ліквідатора тієї страшної аварії, а нині – професора кафедри агроінженерії Державного біотехнологічного університету, доктора технічних наук, академіка інженерної академії України.
Микола Прокопович розповів учасникам Zoom-конференції про ті події, свій особистий внесок у приборкання немирного атома, набутий досвід, продемонстрував презентацію з особистого архіву, яка містить безцінні фото та документи. Студенти та викладачі уважно, з зацікавленням сприймали інформацію від безпосереднього учасника ліквідації Чорнобильської катастрофи.
Наприкінці зустрічі Ольга Михайлівна Бондаренко, директор коледжу, від імені усіх присутніх висловила подяку Артьомову М.П. за цікаву, змістовну зустріч, особисту мужність і героїзм, проявлені під час ліквідації аварії на ЧАЕС, побажала, щоб подібні події ніколи не повторилися знову, здоров’я, професійних успіхів і усім нам – миру та Перемоги!